terapia manualna

Co to jest terapia manualna i kiedy się ją stosuje?

AUTOR

Marcin Karwowski

DATA

15 października, 2021

KATEGORIE
UDOSTĘPNIJ

Terapia manualna jest formą leczenia, która jest stosowana od setek lat, a obecnie jest wykorzystywana przez fizykoterapeutów i lekarzy, aby pomóc pacjentom z bólami oraz problemami z poruszaniem się. Termin terapia manualna pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „rękę”, ponieważ w czasie terapii zazwyczaj wykorzystuje się pracę rąk.

Mayo Clinic definiuje terapię manualną jako „metody terapeutyczne, które koncentrują się na manipulowaniu tkankami miękkimi, takimi jak mięśnie, więzadła, ścięgna i powięź (tkanka łączna) w celu złagodzenia bólu lub dyskomfortu. Terapia manualna może być przydatna w różnych sytuacjach, w tym w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej, w leczeniu przewlekłych schorzeń, takich jak artretyzm i fibromialgia, przy skurczach mięśni i urazach tkanek miękkich. Terapia manualna może być również stosowana w celu redukcji stresu i rozluźnieniu mięśni.

Zazwyczaj terapia manualna jest stosowana obok innych form leczenia, takich jak ćwiczenia, masaż i leki. Może być również stosowana jako samodzielne leczenie, ale może nie być odpowiednia dla wszystkich schorzeń oraz grup pacjentów. Tylko wykwalifikowani fizykoterapeuci (lub lekarze) mogą przeprowadzać zabiegi z zakresu terapii manualnej.

Terapia może obejmować wiele różnych technik, jak np. uwalnianie pozycyjne, uwalnianie mięśniowo-powięziowe, masaż poprzeczny, uwalnianie punktów spustowych lub uwalnianie czaszkowo-krzyżowe. Każdy rodzaj terapii może dotyczyć różnych schorzeń i może wymagać specyficznego podejścia. Różni się ona od chiropraktyki, która za pomocą „chrupnięć” koryguje nieprawidłowo ustawione kręgi. W terapii manualnej terapeuta pyta pacjenta, co czuje lub gdzie odczuwa ból, podczas pracy nad różnymi mięśniami i stawami. Terapeuta często również poprosi pacjenta o wykonywanie pewnych ćwiczeń w domu i przygotowuje mu plan rozciągania oraz indywidualnych ćwiczeń.

Terapia manualna zajmuje się problemami w naszym ciele poprzez wspieranie naturalnego uzdrawiania i może być wykonywana poprzez różne działania, takie jak masaż, mobilizacje stawów lub rozciąganie. Może być bardzo skuteczna w łagodzeniu bólu poprzez rozluźnienie napiętych mięśni i zwiększenie zakresu ruchu. Pomaga również stymulować przepływ krwi do uszkodzonych miejsc, co dostarcza składników odżywczych niezbędnych do gojenia się tkanek; może zmniejszyć obrzęk spowodowany urazem lub stanem zapalnym oraz pomóc w zmniejszeniu poziomu niepokoju związanego z przewlekłym bólem. Wykazano także, że poprawia nastrój poprzez redukcję napięcia związanego z trybem życia.

Powiązane wpisy