Sportowcy często korzystają z usług masażystów. W większych klubach sportowych masażysta jest już częścią zespołu. Bowiem masaż w sporcie ma wiele zastosowań, wbrew powszechnej opinii, nie jest jedynie stosowany dla relaksu.

Już ponad dwa tysiące lat temu przy okazji działań wojennych oraz igrzysk olimpijskich przeprowadzano zabiegi znane dzisiaj ze stadionów i boisk sportowych. Obecnie masaż stał się niezbędnym elementem w procesie treningowym w niemal każdej dyscyplinie sportowej. Uznaje się, że masaż sportowy poprawia krążenie krwi, zmniejsza napięcie i bolesność mięśni oraz poprawia ogólne samopoczucie. Stąd już blisko do założenia, że wpływa pozytywnie na regenerację oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Liczne hipotezy wyjaśniają, w jaki sposób masaż wpływa na system nerwowy, układ krążenia oraz układ ruchu. Nic dziwnego, że masaż jest najpopularniejszym zabiegiem odnowy biologicznej i stanowi około 50% wszystkich zabiegów leczniczych np. podczas imprez mistrzowskich w lekkiej atletyce.

Jakie są efekty masażu sportowego?

Poza regeneracyjną funkcją masaż w sporcie może pełnić też rolę rozgrzewającą, leczniczą, rozluźniającą, rozszerzać zdolności czynnościowe, podwyższać zdolność mięśni do działania, poprawiać koordynację. Efekty masażu mogą być bardzo różne a wszystko zależy od jego rodzaju, czyli od tego w jakim momencie treningu jest wykonany i jaki sposób, ponieważ istnieje bardzo wiele technik stosowanych podczas tego zabiegu. Innych efektów oczekujemy przed zawodami, a innych po intensywnym treningu. W zależności od tego jaki ma być cel takiego masażu, poprzez odpowiedni dobór technik, intensywności oraz czasu trwania możemy osiągnąć różne pożądane rezultaty.
Przed zawodami lub intensywnym treningiem masaż jest formą przygotowania do dużego wysiłku, dzięki niemu poprawia się ukrwienie, utlenienie i odżywienie poszczególnych elementów układu ruchu, a to sprawia że zwiększają się jego możliwości do pracy. Jest też niezbędny w sytuacjach częstych i/lub intensywnych treningów gdy musimy podjąć wysiłek, zanim w pełni zdążymy odpocząć. W tych przypadkach masaż pozwala nam szybciej odzyskać siły.

13501875_1129565430434819_1511272906075043855_n

Masaż jako uzupełnienie

Trening bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się kontuzją. Natomiast sam masaż nie zastąpi treningu, a powinien być jedynie jego uzupełnieniem. Zależy jeszcze, jak rozumiemy trening. Jeśli jest synonimem przebiegnięcia lub przepłynięcia pewnego dystansu, to żaden masaż nam tego nie zastąpi. Jeśli jednak na trening spojrzymy bardziej kompleksowo i weźmiemy pod uwagę przygotowanie (rozgrzewkę) i rozluźnienie po części zasadniczej, to tutaj masaż może odegrać bardzo dużą rolę.

  • Masaż treningowy

W okresie przygotowawczym do zawodów lub ogólnym sezonie treningowym stosuje się tzw. masaż treningowy. Ma on na celu przyczynienie się do wzrostu możliwości organizmu, zarówno tych fizycznych (np. wzrost siły) jak i psychicznych. Wykonuje się go zgodnie z zasadami masażu klasycznego, skupiając się na mięśniach mających największe znaczenie w danej dyscyplinie. Ten typ masażu można stosować częściej, choć jest to zawsze kwestia indywidualna, nawet do 2-3 razy w tygodniu.

  • Masaż regeneracyjny

Po wysiłku natomiast stosuje się masaż restytucyjno-odnawiający. Ma on na celu przyspieszenie odnowy organizmu po wysiłku fizycznym, przygotowanie zawodnika do następnego treningu, jak również zapobieganie przeciążeniu i przetrenowaniu. Takie zabiegi regeneracyjne powinny być stosowane systematycznie 1-2 w tygodniu. Jednocześnie nie można ich pomijać po intensywnych wysiłkach związanych np. z zawodami.
Należy również pamiętać o tym, że w wielu sportach pracuje całe nasze ciało. Nawet jeśli tylko biegamy, to pracują m.in. mięśnie brzucha, klatki piersiowej, karku i właśnie te okolice również powinny być poddane technikom manualnym.

Masaż sportowy różni się od klasycznego wkładem siły i energii, oraz przewagą technik rozcierania i ugniatania. Można stosować go na określone partie ciała (masaż częściowy) lub całościowo (masaż ogólny). Ten rodzaj masażu nie jest jedynie domeną sportowców wyczynowych. Coraz częściej doceniają go także sportowcy amatorzy oraz osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Dzieje się tak, gdyż jego działanie regeneracyjne jest niebywale skuteczne. Masaż sportowy jest elementem odnowy biologicznej organizmu, oraz czynnym wypoczynkiem, dzięki któremu bez straty energii podwyższa się jego zdolność do pracy i wysiłku fizycznego.

Ostanie promocje
  • Sprawdź Nas

Sprawdź Nas

Chcemy jak najlepiej pomóc Państwu podjąć decyzję o korzystaniu z Naszych usług. Dlatego mają Państwo […]

  • Dla Biegaczy

Masaż Sportowy ze zniżką

Zmęczeni po zawodach?
Może masaż z 20% rabatem?! Wszyscy biegacze za okazaniem plakietki startowej […]

  • Urodziny

Masaż na urodziny

W tygodniu w którym przypadają urodziny każdy klient otrzyma 25% rabatu na […]

  • masaż w sporcie

Masaże dla Pracowników

Jeśli jesteś pracownikiem firm: IBM, COMARCH, SHELL, PARK INN, BIEDRONKA, BROWN BROTHERS […]