Rodzaje masażu – Jaki masaż wybrać?
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie pozostawanie zrelaksowanym i bezstresowym jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ciągły zgiełk współczesnego życia często sprawia, że czujemy się zmęczeni, spięci i zestresowani. Stres może być spowodowany przez wszystko, od zobowiązań w pracy po problemy rodzinne i inne naciski zewnętrzne. Stres może również narastać z powodu ciągłego wysiłku fizycznego lub braku czasu na relaks. Tak czy inaczej, kiedy stres staje się chroniczny, może mieć głęboki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – dlatego tak ważne jest zrozumienie reakcji naszego organizmu na stres. W tym artykule przyjrzymy się jakie są dostępne rodzaje masażu i wyjaśnimy, czym one są, czym się od siebie różnią, jakie są korzyści, zagrożenia, zalety i wady.
Jakie rodzaje masażu są dostępne?
Terapia masażu jest dostępna w wielu różnych rodzajach, w tym m.in. masaż tkanek głębokich, masaż szwedzki, refleksologia i shiatsu. Masaż tkanek głębokich to rodzaj masażu, który koncentruje się na głębszych warstwach mięśni i tkankach łącznych. Jest często stosowany w leczeniu przewlekłego bólu lub w celu uwolnienia napięcia po urazie lub zabiegu chirurgicznym. Masaż szwedzki łączy w sobie różne techniki masażu i użycie długich pociągnięć z równomiernym uciskiem za pomocą dłoni, może to być masaż ramion, stóp lub dowolnej innej części ciała. Został zaprojektowany, aby eliminować spięte węzły mięśniowe poprzez rozbijanie zrostów między włóknami mięśniowymi. Refleksologia wykorzystuje małe ruchy okrężne w punktach nacisku znajdujących się na głównie na stopach, a także na niektórych obszarach powierzchni ciała (takich jak głowa i szyja), aby stymulować określone narządy; może być również stosowana w leczeniu ogólnych problemów zdrowotnych, takich jak stres i lęk. Masaż tajski wykorzystuje techniki głębokiego ugniatania, wałkowania, rozcierania i oklepywania, aby złagodzić napięcie w różnych częściach ciała. Inne formy masaży terapeutycznych obejmują masaż aromaterapeutyczny, który przynosi korzyści dzięki olejkom eterycznym; drenaż limfatyczny, który dzięki lekkim głaskaniom i uciskom zwiększa przepływ limfy i zmniejsza jej zastoje; masaż klasyczny, który łagodzi napięcie mięśni; masaż leczniczy – jego celem jest pomoc m.in przy kontuzjach i powrocie do sprawności; akupresura – czyli masaż punktowy, masaż sportowy; masaż relaksacyjny; masaż prenatalny lub masaż twarzy.
Jaki masaż jest najlepszy?
Rodzaj masażu, który będzie dla Ciebie najlepszy, będzie zależał od Twoich osobistych potrzeb i preferencji. Na przykład masaż tkanek głębokich ukierunkowany jest na problemy z mięśniami, a masaż szwedzki może być bardziej relaksujący w porównaniu z masażem sportowym. Jeśli nie masz pewności, który rodzaj masażu jest dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z masażystą, zanim zdecydujesz, jaka jest najlepsza opcja dla Ciebie. Jednak celem masażu niemal zawsze jest stan odprężenia pacjenta, poprawa krążenia krwi i stabilizacja systemu nerwowego.
Jak często powinienem brać masaż?
To częste pytanie, które ludzie zadają, ale nie zawsze łatwo na nie odpowiedzieć. Niektórzy ludzie potrzebują masażu codziennie, podczas gdy inni wolą czekać tygodnie lub miesiące między wizytami. To naprawdę zależy od osoby, więc wypróbuj różne okresy czasu, aby zobaczyć, co działa dla Ciebie. Zawsze możesz zaplanować masaż po intensywnym treningu lub wyścigu, jeśli Twoje mięśnie są zbyt obolałe, aby ich dotknąć lub wykonać mocniejszy chwyt. Dodatkowo upewnij się, że po masażu masz wystarczająco dużo czasu i energii w zapasie, aby spokojnie dość do siebie i się zregenerować.
Znaki, że potrzebujesz masażu
Jeśli Twoje mięśnie są napięte, napięte i obolałe po treningu, może nadszedł czas na intensywny masaż. Niektóre oznaki, że potrzebujesz masażu to: ● Uczucie napięcia w dolnej części pleców lub szyi podczas siadania ● Sztywność w ramionach lub szyi ● Trudności ze snem ● Skłonność do zasypiania podczas pracy ● Częste bóle głowy ● Trudności z koncentracją lub uczucie przytłoczenia przez zadania umysłowe.
Przeciwwskazania do masażu
Istnieje kilka przeciwwskazań do masażu, do których należą m.in:
-aktywna choroba nowotworowa
-niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi
-choroby krwi
-choroby zapalne i ropne skóry
-nadżerki i wrzody żołądka oraz dwunastnicy
-ostre stany zapalne nerek i pęcherza moczowego
-przebyte zabiegi chirurgiczne
-złamania
-zakrzepica żył głębokich
Podsumowując, do wyboru jest wiele rodzajów masaży. Rozważając korzyści i efekty każdego rodzaju, możesz wybrać odpowiedni dla siebie masaż. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksu, złagodzenia bólu, czy poprawy krążenia, zawsze istnieje masaż, który może Ci pomóc. Regularny, cotygodniowy masaż to świetny sposób na utrzymanie zdrowego ciała. Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli zostaniesz z jedną masażystką, który dostosuje się do Twoich potrzeb. Poświęć więc czas na znalezienie odpowiedniego terapeuty i rozpocznij swoją drogę do lepszego zdrowia!