jakość snu

Osoby, które korzystają z masażu, mają lepszą jakość snu

AUTOR

Marcin Karwowski

DATA

15 sierpnia, 2021

KATEGORIE
UDOSTĘPNIJ

Wszyscy wiemy, że dobry sen jest ważny dla naszego ogólnego zdrowia, ale czy wiedziałeś, że ludzie, którzy regularnie korzystają z masażu mają lepszą jakość snu? Wykazano, że terapia masażem zwiększa wydzielanie hormonów serotoniny i melatoniny, które pomagają regulować rytm okołodobowy. Hormony te przyczyniają się również do zdrowego ciśnienia krwi, rytmu serca i odporności. Głęboki relaks spowodowany masażem może również zmniejszyć poziom niepokoju, który powoduje słabe krążenie w naszym ciele, a także zakłóca prawidłowy rytm spokojnego snu. Ponadto masaż może być pomocny dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe, takie jak fibromialgia czy artretyzm, ponieważ uwalnia do krwiobiegu endorfiny, które pomagają złagodzić objawy bólu. 

Masaż może nie wydawać się czymś, co pomoże Państwu lepiej spać, ale w rzeczywistości jest to doskonały sposób na zapewnienie głębokiego relaksu i poprawę krążenia. Może on również znacznie obniżyć poziom stresu, co jak wielokrotnie udowodniono, jest kluczem do dobrego wypoczynku w nocy. Poza tym masaż stymuluje produkcję hormonów, takich jak endorfiny (naturalny środek przeciwbólowy), co sprzyja bardziej odprężającemu stanowi umysłu, który również sprzyja lepszemu zasypianiu.

Dodatkowo masaże są niewiarygodnie terapeutyczne, ponieważ dają poczucie, że ktoś się o nas troszczy, że jesteśmy pod czyjąś opieką, że ktoś nas dotyka. Zapewnia to uczucie bezpieczeństwa i relaksu. Jest to również wspaniały sposób, aby poczuć się kochanym i zadbanym. Masażysta będzie mógł również rozpracować nasze spięte mięśnie, które mogą powodować ból i dyskomfort. Jest to świetny sposób, aby pomóc ludziom, którzy mają chroniczne problemy z bólem lub tym, którzy budzą się rano ze sztywnością karku z powodu złych nawyków snu.

W badaniach, osoby po sesjach masażu miały więcej czasu w głębokiej fazie trzeciej i czwartej cyklu REM, co jest zwykle związane z lepszym samopoczuciem. Ich organizm wykazał również obniżony poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol czy adrenalina. To doprowadziło badaczy do wniosku, że terapia masażem może być skuteczną metodą leczenia bezsenności – jednym z „efektów ubocznych” masażu jest lepsza jakość snu.

Rozluźnienie spowodowane masażem pomaga ludziom szybciej zasnąć i dłużej pozostać w stanie snu, ponieważ powstrzymuje ich od koncentrowania się na stresujących myślach o problemach, z którymi borykają się w ciągu dnia, takich jak sprawy zawodowe lub zdrowotne.

Dowody są jasne. Masaże są korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, często prowadzą do lepszej jakości snu. Jeśli szukasz sposobu, by pokonać bezsenność lub po prostu poczuć się bardziej zrelaksowanym, umówienie się na spotkanie z naszym masażystą może być dokładnie tym, czego potrzebujesz!

Powiązane wpisy